Choć wydaje się, że przesądy ślubne nie są już modne i odchodzą w niepamięć, to wiele młodych par kieruje się nimi przygotowując się do ślubu. Dodatki u panny młodej, miesiąc z „r” w nazwie czy sypanie ryżem stanowi nieodłączny element ślubnych przygotowań. O jakich przesądach jednak wiemy mniej lub rzadziej pamiętamy?
Jedni w nie wierzą, inni traktują z przymrużeniem oka. Rodzice i dziadkowie młodej pary namawiają na ślub w miesiącu z literą „r” mimo że młodym wydaje się to bez znaczenia. Przesądy ślubne mają na celu nie tylko zapewnić Młodej Parze długi i szczęśliwy związek, ale stanowią także swego rodzaju podtrzymanie przekazywanych z pokolenia na pokolenie tradycji.
Data i miejsce ślubu
Przesądy ślubne związane z datą i miejscem zaślubin stanowią jedną z najliczniejszych grup w tym zestawieniu. Przede wszystkim – miesiąc. Mówi się, że Para Młoda powinna wziąć ślub w miesiącu, który w nazwie zawiera literę „r” – w przeciwnym wypadku małżeństwo z pewnością skończy się rozwodem. Za miesiące najbardziej pechowe w kwestii organizowania zaślubin uważane są maj i listopad. Nie dziwi więc fakt, że właśnie w tych miesiącach najłatwiej o termin zarówno w urzędzie i kościele, jak i wynajem sali weselnej. Za sprzyjające długiemu i szczęśliwemu związkowi uważa się natomiast Boże Narodzenie, Karnawał oraz Wielkanoc.
Za dobrą wróżbę dla przyszłego małżeństwa uznaje się ślub w kościele, w którym chrzczona była Panna Młoda. Równie istotne jest, aby nie przekładać raz ustalonej daty ślubu oraz rozdać wszystkie zaproszenia ślubne tak, aby żadne nie zostało w domu. Na świadków z kolei nie powinniśmy wybierać pary, gdyż może to z kolei przynieść pecha ich związkowi.
Ubiór panny młodej
Kolejną liczną grupę przesądów ślubnych stanowią te dotyczące ubioru Panny Młodej. Należy więc pamiętać, aby suknię ślubną wybierać wraz z matką lub przyjaciółką. Panna Młoda nie powinna zakładać sukni w innych okolicznościach niż na przymiarkach, szyć jej sama ani pokazywać jej mężowi – przynosi to bowiem niezgodę w przyszłości. W trakcie wszystkich przymiarek bardzo ważne jest, aby Panna Młoda nie widziała pełnej kreacji z dodatkami w lustrze – powinna wówczas zdejmować przynajmniej jeden element zestawu.
Suknia ślubna nie powinna zawierać pereł, gdyż wróżą łzy, z kolei bukiet Panny Młodej powinien składać się wyłącznie z kwiatów bez kolców.
W kwestii obuwia przyszłej mężatki również istnieje szereg zastrzeżeń – powinny stać na parapecie aż do dnia ślubu, aby wpadło do nich szczęście, nie powinny mieć odkrytych palców ani pięt, a zakupu powinien dokonać pan młody.
W dniu ślubu…
Kolejna porcja ślubnych przesądów dotyczy dnia ceremonii. Młoda Para, chcąca uniknąć w przyszłości różnych małżeńskich kłopotów powinna zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Przede wszystkim matka panny młodej, aż do momentu błogosławieństwa, nie powinna uczestniczyć w przygotowaniu Panny Młodej do ślubu. Przyszła mężatka powinna w swojej kreacji posiadać:
– coś białego – symbol wierności i czystości,
– coś niebieskiego – symbol wierności męża oraz gwarant potomstwa,
– coś pożyczonego – symbol życzliwości i przychylności rodziny,
– coś nowego – symbol dostatku w małżeństwie,
– coś starego – symbol wsparcia rodziny i starych przyjaciół.
Welon Pannie Młodej nakłada druhna, która jest panną, a buty – wraz z monetą w środku jako wróżbą dostatku – przyszły małżonek. Zapewnić dostatek w małżeństwie powinien także banknot włożony do kieszeni spodni lub marynarki Pana Młodego.
Z mniej znanych i nieco zapomnianych przesądów ślubnych dotyczących dnia zaślubin warto wspomnieć o zaszytym w bieliźnie Panny Młodej okruszku chleba oraz ziarenku cukru, symbolizujących jej dominację w małżeństwie. W razie nieprzewidzianego zniszczenia ubrania przez któreś z Młodych należy spiąć je agrafką zamiast zszywać – w przeciwnym wypadku małżeństwu grozi nieszczęście i łzy.
W drodze na uroczystość
Jeśli chodzi o przesądy ślubne dotyczące samej drogi na ślub warto pamiętać, że kierowcą powinien być mężczyzna; w żadnym wypadku młodzi nie powinni jechać sami. Ponadto, przyszłe małżeństwo nie powinno po nic się wracać – jeśli zdarzy się, że o czymś zapomną, należy wówczas wysłać po to przyjaciół lub kogoś z rodziny.
W drodze do ołtarza para młoda powinna wypatrywać srok lub gołębi, symbolizujących udane małżeństwo. Jeśli zaś któreś z Młodych zobaczy kruka lub wronę może spodziewać się nieudanego pożycia małżeńskiego.
W trakcie ceremonii
W trakcie ceremonii Młodzi również muszą mieć się na baczności. Jeśli zdarzy się, że upadną obrączki, podnieść je powinien tylko ksiądz lub ministrant. Próg kościoła należy przekroczyć prawą nogą. Potknięcie w trakcie drogi do ołtarza symbolizuje kłopoty w małżeństwie, dlatego bardzo ważny jest spokojny, równomierny krok. Nie wolno również nałożyć obrączki na środkowy palec – symbolizuje to zdradę w przyszłości. Pomyłki, łzy szczęścia i wzruszenie są dobrą wróżbą dla małżeństwa. Po wyjściu z kościoła Parę Młodą należy obsypać ryżem, na znak płodności oraz zdrowia potomków, lub pieniędzmi, co symbolizuje dostatnie życie w małżeństwie.
Na weselu
Wesele to nie tylko ostatni etap ślubnych uroczystości, ale i ostatnia porcja przesądów dla nowożeńców. Poza tradycyjnym chlebem i solą, Parę Młodą wita się również dwoma kieliszkami, z których jeden napełniony jest wodą, a drugi wódką. Mówi się, że osoba, która wybierze wódkę będzie rządziła w małżeństwie.
Para Młoda wyrzuca również za siebie kieliszki po szampanie tak, aby się potłukły – jeśli tak się nie stanie, małżeństwo nie będzie udane. Następnie nowożeńcy powinni samodzielnie posprzątać stłuczone szkło – osoba, która trzyma szufelkę zapewni sobie decydujące prawo głosu w małżeństwie.